Jak fotografować konie?

Portret na czarnym tle

Szczerze mówiąc nie wiem ile portretów na czarnym tle wykonałam. Pierwsze powstało wiosną 2013 roku. Jak wykonać takie zdjęcie? Poniżej zamieszam film z praktycznymi wskazówkami i obróbką takiego zdjęcia. Jeszcze niżej znajdziecie odpowiedzi na często zadawane pytania.

Są dwie drogi do wykonania zdjęcia na czarnym tle. Pierwsza to wykorzystanie naturalnych warunków i umieszczenie konia w wejściu stajni/hali lub innego budynku. Drugim jest obróbka w programach graficznych. Ja korzystam wyłącznie z tej pierwszej, choć faktycznie czasem część tła muszę dodatkowo wyciemnić.

Jak wykonać portret na czarnym tle?

Aby naturalnie uzyskać efekt czarnego tła, należy ustawić konia w drzwiach stajni i hali. Najłatwiej gdy wspomniany budynek jest ciemny.
Nie da się zaproponować uniwersalnych ustawień, ale dużym ułatwieniem będzie jeśli zastosujemy punktowy, a przynajmniej centralny pomiar światła.
Zdecydowanie łatwiej uzyskać efekt czarnego tła przy koniach kontrastowej maści (np. siwych) i przy słonecznej pogodzie. Ze słońcem należy jednak postępować ostrożnie – mocne oświetlenie to też duże, nieładne cienie.
Reszta to wyłącznie kwestia doświadczenia i ilości wykonanych takich zdjęć.

Portret na ciemnym tle. O to pytacie najczęściej

Czy ma znaczenie miejsce w którym sfotografuje się konia? W jakim programie do obróbki zdjęć najłatwiej je wykonać? Posiadam PS i Lr czy te dwa programy są potrzebne wspólnie żeby wykonać takie tło?
Tak miejsce fotografowania ma kluczowe znaczenie. Dla mnie bazą jest dobrze wykonane zdjęcie. Wszystkie wykonane przeze mnie zdjęcia trafiają do Lightroom’a, gdzie poddaję je selekcji i wstępnej obróbce (m.in. kadrowaniu), a następnie do PS, w którym usuwam m.in. niechciane elementy jak wodze.

Jak znaleźć najlepsze miejsce w stajni do takiego portretu, niestety dysponuję tylko stajnią angielską
W stajni angielskiej również można wykonać takie zdjęcie. Jeśli jest taka potrzeba można zaciemnić zdjęcie w boksie 🙂

Jak najlepiej wykorzystać naturalne światło?
Korzystam wyłącznie ze światła naturalnego. Osobiście najbardziej lubię neutralne warunki, unikam ostrego słońca

O jakiej godzinie najlepiej robić takie zdjęcie?
Takie zdjęcie można z powodzeniem wykonać o każdej porze dnia.

Jak z parametrami? Nie wszystkie lustrzanki mogą sobie poradzić?
Pierwsze zdjęcie tego typu zrobiłam Nikonem D300 z ciemnym obiektywem 70-300 f4-5.6 (przykładowe zdjęcie zrobione tym zestawem poniżej). Myślę, że jeśli odpowiednio ustawimy naszego modela to nawet telefonem zrobimy takie zdjęcie 🙂Jak zrobić, żeby koń się fajnie wtopił?
To kwestia albo zręcznej obróbki, albo doświadczenia i zręcznego operowania światłem, w trakcie robienia zdjęcia.

Kadrowanie
Wykonując takie zdjęcie warto kadrować z marginesem. Konie są zwięrzętami dynamicznymi i lepiej wykadrować szerzej, niż później żałować obciętego ucha 😉

Już dziś zapraszam Was do kolejnego odcinka Praktycznego Poradnika Fotografii Koni 🙂
Premiera 14 czerwca.

© Oliwia Chmielewska/chmielewskafoto.pl