Jak fotografować konie?

Perfekcyjne zdjęcie w skoku

Jakie powinno być idealne „sprzedażowe” zdjęcie sportowe, wykonane na zawodach lub na treningu? Jak je zrobić? Jakich błędów unikać?

Zdjęcia sportowe są przeróżne. Jedne bardziej reporterskie, mające odzwierciedlać emocje, inne bardziej techniczne, służące jako ilustracja w artykułach branżowych, katalogach czy w social mediach zawodników.

Jak wykonać zdjęcie, które będzie doskonałą wizytówką konia i jeźdźca?

Perfekcyjne czyli jakie?

Ustrzelenie fotograficznego „świętego graala” nie jest łatwe, wymaga w końcu nie tylko refleksu, pewnego wyczucia i doświadczenia fotografa, ale również odpowiedniej postawy fotografowanej pary.

`Idealne zdjęcie sprzedażowe/do katalogu:

  • prezentuje jeźdźca & konia w najkorzystniejszej fazie
  • jest dobrze skomponowane i wykadrowane, wykonane na ładnej przeszkodzie z neutralnym tłem, które nie zakłóca jego odbioru
  • ma odpowiednie parametry techniczne – jest prawidłowo naświetlone i odpowiednio ostre

Przy zdjęciach sprzedażowych drugorzędne znaczenie ma artystyczna wartość zdjęć.

Składowe perfekcyjnego zdjęcia

Kadr i kompozycja

W przypadku zdjęć sprzedażowych dobrze sprawdzają się dwa typy kadrów: cała sylwetka konia z widoczną całą przeszkodą, lub ciaśniejszy, gdzie zdjęcie kadruje się bez widocznych zadnich nóg.

Przykład szerszego kadrowania, z widoczną całą przeszkodą. Ciemne tło nie rozprasza i pozwala skupić się na bohaterach fotografii

Przykład kadrowania bez widocznych zadnich nóg, zdjęcie jest celowo delikatnie obrócone, co dodaje kadrowi dynamiki

Odpowiednia faza lotu i ułożenie sylwetek

Najkorzystniejsza faza lotu to ta, gdy koń jeszcze się wznosi, ale jego ciało jest już nad przeszkodą, a nogi są odpowiednio poskładane.
Ważne by sylwetka konia znajdowała się w odpowiedniej odległości od drągów, niekorzystne są nie tylko nogi oparte na drągu, ale również zdjęcia wykonane przy zbyt bliskim odskoku.

Idealnie gdy jeździec i koń współgrają ze sobą w locie – jeździec podąża za ruchem konia, a jego ręce swobodnie przesuwają się po końskiej szyi, umożliwiając koniowi jej swobodne ułożenie. Idealnie gdy nogi zawodnika są mocno oparte na strzemieniu, a koń w tym czasie pięknie baskiluje, z książkowo zlożonymi nogami. Tyle teoria, a jak to wygląda w praktyce? Przykładowe zdjęcie poniżej:

Idealne ułożenie sylwetek jeźdźca i konia w skoku
Przykład dokonałej pracy nóg w skoku

Tutaj koń przemieszcza się po odpowiedniej „paraboli”, w optymalnej odległości od drągów

Gdzie szukać przykładów?

Świetnym źródłem dobrych i bardzo dobrych jakościowo zdjęć w skoku są katalogi zagranicznych stacji ogierów. Powszechnie dostępne dziś nie tylko w wersji papierowej, ale również online.

Przykład 1

Przykład 2

Sprawdzonym sposobem zdobycia doświadczenia jest współpraca z zawodnikami, którzy chętnie na treningach pomogą w wykonaniu idealnego zdjęcia, co można później wykorzystać fotografując na zawodach.

Publikacji jakich zdjęć należy unikać?

Tak jak dobre zdjęcie może być doskonałym narzędziem promocyjnym, tak złe zadziała zupełnie odwrotnie. Zanim wciśniemy guzik „publikuj” zastanówmy się czy sami dobrze czulibyśmy się wyglądając tak a nie inaczej na zdjęciu?

Osobiście unikam jak ognia publikacji zdjęć, na których

  • jeździec lub koń wyglądają oględnie mówiąc niewyjściowo (niewłaściwy, niedopasowany sprzęt, nieodpowiednia kondycja)
  • jedno z pary jest w niekorzystnej fazie – gdy np. jeździec został z ciałem, koń źle złożył nogi, nogi znajdują się zbyt blisko drągów lub oparte na drągach
  • jest uchwycona zrzutka
  • są widoczne sytuacje ekstremalne np. upadki

Zastanówmy się czy dla „lajków” i burzliwej dyskusji pod postem, chcemy narazić na szwank czyjeś dobre imię.

© Oliwia Chmielewska