Jak fotografować konie?

Jak to ugryźć: Fotografowanie w ostrym słońcu

Lato wydaje się być idealnym czasem na realizację sesji zdjęciowych. Ładna pogoda, długi dzień, wakacyjna atmosfera. Jest to też czas gdy słońce świeci wyjątkowo mocno co potrafi skutecznie uprzykrzyć życie zarówno fotografowi jak i modelom. Jak sobie z tym radzić?

Umawiaj sesje w korzystnych porach

Najprostszym sposobem radzenia sobie z ostrym słońce jest unikanie go i wybieranie korzystnej pory dnia na sesję. Jakie są najlepsze godziny na sesję? Rano – w okolicach świtu, popołudniu od 15 i później (godziny zależą oczywiście od miesiąca, te które podałam mają zastosowanie mniej więcej od maja do września). Co jednak gdy organizacja pracy w stajni nie pozwala na zaplanowanie sesji w takiej porze? Lub gdy pracujemy na zawodach gdzie konkursy rozgrywane są od rana do wieczora?

Szukaj cienia

Drzewa są w takie dni naszym sprzymierzeńcem. W mocno zacienionych miejscach można zrealizować sesję nie tylko w gorący, ale również bardzo słoneczny dzień. Dobrym pomysłem jest również realizacja części ujęć w hali (o ile jest jasna, bezpieczna i ładna).

Fotografowanie w cieniu daje ciekawe efekty

Fotografowanie w estetycznej, jasnej hali może być świetną alternatywą do fotografowania na dworze

Fotografuj… pod słońce

Szczególnie przy sesji z modelem pomoże to uniknąć nieładnych cieni na buzi. Takie ustawienie osoby fotografowane pozwala na uzyskanie naturalnego wyrazu twarzy – patrząc prosto w słońce trudno nie mrużyć oczu. Fotografując pod słońce warto użyć blendy (białej).

Fotografując pod słońce możemy uniknąć brzydkich cieni na sylwetkach modeli

Niedoświetlone lepsze niż prześwietlone

W przypadku ekstremalnych warunków dobrze wykorzystywać RAWy. Niedoświetlone zdjęcia znacznie łatwiej obrobić niż te prześwietlone. Te drugie są często niestety nie do uratowania w programie graficznym.

Zamiast trawy wybierz piasek

Piasek kwarcowy działa jak naturalna blenda. Na takim podłożu znacznie łatwiej prawidłowo naświetlić zdjęcie, nawet w ekstremalnych warunkach.

Ten portret wykonałam, ustawiając modela na kwarcowym piasku, który zadziałał jak naturalna blenda

Użyj blendy

Blendą możesz rzucić cień (unosząc ją nad modela), możesz jej też użyć do rozproszenia i zmiękczenia światła. W obu przypadkach zastosowanie ma biała blenda.

Ryzyko pracy w ostrym słońcu

Na koniec słów kilka o bezpieczeństwie. Pamiętajcie, że praca w ostrym słońcu może być niebezpieczna. Zawsze warto rozważyć zmianę terminu sesji. Szczególnie narażone na udar cieplny są źrebięta. Osobiście nie fotografuję źrebiąt gdy temperatura przekracza 30 stopni. Wysoka temperatura może też powodować nadmierne nagrzewanie się sprzętu fotograficznego. Należy również uważać aby nie zniszczyć matrycy aparatu, kierując obiektyw wprost na ostre słońce.

Pracując w ostrym słońcu należy pamiętać o zabezpieczeniu swojej skóry i oczu przed działaniem promieni UV. Trzeba również zadbać o nakrycie głowy.

© Oliwia Chmielewska/chmielewskafoto.pl