Jak fotografować konie?

Fotografowanie źrebiąt

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim sezon wyźrebień. Źrebięta to niewątpliwie bardzo wdzięczni modele. Jak je fotografować?

Na początku odrobina teorii. Źrebię to młody koń, określany tak do momentu odsadu, czyli odłączenia od matki. Zwyczajowo za żrebięta uznaje się konie do 6 miesiąca życia.

Kiedy fotografować źrebięta?

Źrebięta najkorzystniej fotografować w wieku od 7-10 dnia życia do 1,5 miesiąca. Dlaczego akurat takie? W wieku 7-10 dni źrebięta są już przeważnie bardzo silne i zwinne, pewnie stoją na nogach (po porodzie często nogi nie są do końca proste i prawidłowo ustawione). Młode źrebaki mają bardzo ładną, delikatną sierść, a w pierwszych dniach życia dosłownie „przybierają w oczach”. W pierwszym miesiącu życia są też najbardziej chwytające za oko.

Po ukończeniu 1 miesiąca zaczynają powoli gubić źrebięce futerko, które staje się matowe i nieładne. Będzie takie mniej więcej do 4 miesiąca.

Starsze źrebięta są wprawdzie większe, lepiej pracują ciałem, ale gorzej trzymają się matek, co zwiększa ryzyko ucieczki z sesji 😉 Paromiesięczne sysaki są też często mocno nieproporcjonalne, np. przebudowane zadem.

Ujęcia

Źrebiętom wykonujemy portrety (od przodu, od tyły, od boku, wszystko zależy od budowy danego konia) oraz zdjęcia w ruchu (kłus, stęp). W przypadku źrebiąt skokowych szczególnie ważne są zdjęcia w galopie.

Dlaczego źrebiąt nie fotografujemy na stój? Z dwóch powodów. Po pierwsze bardzo trudno je odpowiednio ustawić, nikt z nimi tego nie trenuje. Po drugie, ze względu na intensywny wzrost i rozwój ich sylwetka w danym momencie może nie prezentować się korzystnie. Co wcale nie świadczy, że są niepoprawnie zbudowane, po prostu tak w danym momencie wyglądają.

To musimy wziąć pod uwagę

  • Źrebięta szybko się „wypalają”, najlepsze ujęcia powstają zazwyczaj na początku sesji. Musimy być więc zwarci i gotowi od pierwszej chwili.
  • Do pomocy potrzebujemy przynajmniej dwóch osób
  • Zdjęcia wykonujemy kucając lub klękając, aby nie zniekształcić perspektywy

Fotografowanie na premiowaniach i wystawach

Gdzie najłatwiej spotkać źrebięta? Na premiowaniach i czempionatach, które coraz liczniej odbywają się w Polsce. Pamietajmy jednak by fotografując nie przeszkadzać i nie płoszyć koni. Przed publikacją zastanówmy się też czy na danym zdjęciu koń wygląda korzystnie. Zdjęcia bywają bezlitosne, nawet czempiona można sfotografować jak osiołka, a to z pewnością nie przyniesie radości jego hodowcy.

Na koniec życzę wielu udanych kadrów i wytrwałości.

Przykład dobrego zdjęcia w galopie: klaczka Salamandra Red Wine, hod. Red Wine

Przykład eleganckiego portretu
Źrebię z SK Rzeczna

Sesje źrebiąt wymagają zaangażowania i kreatywności, na zdjęciu ogierek po Chacco Blue, ze swoim hodowcą, Tomaszem Olszewskim (hodowla koni Olszewscy)

© Oliwia Chmielewska – chmielewskafoto, na zdjęciu głównym oldenburski ogierek Ottino (Ogano x Ibisco xx) hod. Henryk Soboń