Jak fotografować konie?

6 kroków do udanej sesji zdjęciowej

Jak sprawić, żeby każda sesja zdjęciowa kończyła się sukcesem? Poniżej podrzucam sześć praktycznych rad, które zawsze się sprawdzają.

1 Wybierz odpowiednią porę dnia

Fotografując, staram się jak najmniej pozostawiać przypadkowi. Jednym z najważniejszych elementów planowania jest ustalenie odpowiedniej pory na sesję. Wiosną i latem wybierajmy godziny wczesnoporanne lub późne popołudnie. Zimą, najbezpieczniej umawiać się nie wcześniej niż o 10-11.

Zostaw sobie zapas czasu (minimum 1 godzina przed zachodem słońca), obserwuj pogodę.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz decydować o godzinie sesji, staraj się dopasować do warunków, w słoneczny dzień wykorzystując np. miejsca zacienione, albo jasną halę.

Unikaj fotografowania w niebezpiecznych i niesprzyjających warunkach, pamiętajcie, że większość koni nie lubi np. silnego wiatru.

2 Zadbaj o właściwe przygotowanie modeli i dopasowanie sprzętu

Piękny kadr, świetna poza modeli, niesamowite światło i… odstający pasek nijak pasujący do naszego pięknego obrazka? Każdy z nas to przerabiał. Zanim zaczniesz fotografować, zwróć uwagę na przygotowanie modeli – czystość fotografowanego konia, dobór i dopasowanie rzędu.

Oczywiście część przegapionych w ten sposób szczegółów możemy ratować w programach graficznych, ale czy nie warto poświęcić kilku chwil, żeby nie denerwować się w trakcie obróbki?

3 Zwracaj uwagę na tło 

Czasem kilka kroków robi wielką różnicę. Warto poszukiwać zwłaszcza roślinnego tła, które nie dość, że upiększy naszą kompozycję to w odpowiednim świetle pięknie się rozmyje.

Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest ustawianie modeli

4 Zorganizuj do pomocy dodatkową osobę 

Co dwie głowy to nie jedna. Co dwie pary rąk to też nie jedna 😉 Spostrzegawczy i zaangażowany pomocnik to wielki skarb na sesji. Niektóre rzeczy z boku widać o wiele więcej.

5 Przygotuj sprzęt

Rozładowana bateria? Przepełniona karta? Aby uniknąć stresu przygotuj sprzęt wieczorem przed sesją. Każda dodatkowa bateria/karta spakowana do torby będzie świetnym pomysłem.

Pomyśl o dodatkowych akcesoriach – przygotuj np. dźwięk końskiego rżenia w telefonie, „szelestkę” do bata.

Jeśli zdarza Ci się zapominać o niektórych akcesoriach – przed pakowaniem spisz sobie papierową „checklistę”.

6 Zachowaj dystans i uśmiech 

Praktycznie nie ma sytuacji, której nie rozwiązałby uśmiech. Pozytywne nastawienie w trakcie pracy jest bardzo ważne. Uśmiech i otwartość przełamuje lody. Nie bój się żartować, również z siebie 🙂 Nie bój się poprawiać ujęć. Chęć powtórzenia ujęcia świadczy o twoim zaangażowaniu i profesjonalizmie.

Powodzenia na sesjach 🙂